PELPLIN – CO PROSZĘ ?

pelplin

Już nie pamiętam jak natknęłam się na to miejsce. Wzbudziło moją ciekawość ze względu na to, że nikt z moich znajomych – wraz ze mną oczywiście, nie miał pojęcia co to jest. Dlatego też postanowiłam się tam wybrać.

Pelplin to miejsce. które zachwyci nas przepiękną świątynią – Bazyliką Katedralną Wniebowzięcia NMP. Wiem – powiecie, że to kolejny przybytek przepychu religijnego i pewnie macie trochę racji, ale poza tym to także:

  • Katedra Pelplin jest większa od Kościoła Mariackiego i kościoła w Oliwie – co daje jej pierwsze miejsce pod względem wielkości.
  • organy, które znajdują się w świątyni są jednymi z największych w Polsce
  • tutaj znajduje się jedno z najbardziej wyjątkowych kopuł – rozgwieżdżone, siatkowe i kryształowe – niezwykłe.
  • w Bazylice znajduje się drewniany, 25 metrowy, złożony z pięciu kondygnacji ołtarz – najwyższy w kraju i drugi na globie. Estetyka ołtarza zachwyca swoją ozdobnością i różnorodnością
  • przepiękne i wyjątkowe zdobienia

Jednak to nie tylko dlatego Pelplin jest tak niezwykły i wart zobaczenia.

Ogrody Biskupie – nie są dostępne o zwiedzania przez cały rok, ale warto wstrzelić się w moment, ponieważ ogrody te są piękne, wręcz dostojne. Nabierają też dodatkowego uroku, gdy tłem dla nich staje się Katedra.

Muzeum Diecezjalne – tutaj czuje się historie. Średniowieczne eksponaty

nadają całemu miejscu monumentalnego znaczenia. Największą atrakcją tego miejsca jest Biblia Jana Gutenberga. Na skale świata zostało wydrukowanych 180 egzemplarzy, do dzisiejszych czasów przetrwało 50. Jedna z nich spoczywa w Pelplinie.

Biblioteka Diecezjalna – to idealne miejsce dla fanów książek. W Bibliotece znajduje się kilka tysięcy starodruków (niedostępne dla zwiedzających), inkunabułów i rękopisów.

Jarmark Cysterski – to tutaj odbywa się sławny Jarmark. We wrześniu Pelpin zmienia się w występową scenę. Podobno niesamowite przeżycie – niestety nie sprawdzone 😉 ale może ktoś z Was ?

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.