TAJEMNICZA GDYNIA ODKRYTA

gdynia

Trójmiasto ze względu na jego obszar czasem wydaje się dosyć niedostępne. Ja w okolicy mam rodzinę, jednak rzadko tam zaglądałam, szczególnie do Gdyni, gdyż ona wydawała się być nudna.

Niemniej odkąd odkryłam, że nasza – jak się błędnie okazało – “niepozorna” Gdynia jest Pomnikiem Historii, trochę zweryfikowałam swoje poglądy i postanowiłam przyjrzeć jej się trochę bliżej. Oczywiście, nigdy nie miałam wątpliwości, że architektura Gdyni jest bardzo istotnym punktem w poznaniu polskiej kultury i historii, niemniej nigdy też nie miałam odpowiednich podstaw by to sprawdzić.

Za bardzo nie wiedziałam jak zabrać się za eksploatacje tego miejsca, dlatego zaczęłam dość banalnie – od Muzeum Miasta Gdyni. Warto – ze względu na pryzmat przemian jakie zachodziły na tym obszarze. Najpierw rybacka wioska, by potem stać się częścią wielkiej metropolii.

Potem przeszłam na Plac Kaszubski z pomnikiem Antoniego Abrahama – niezwykłą – z punktu widzenia Kaszubów – postać. Plac jest urokliwy i emanuje wręcz kaszubską historią i jej wpływem na Gdynię. Ciekawym miejsce jest Ławeczka Kaszubów, czyli pomnik starszej pary, którzy wiedli życie w pierwszej wyższej kamienicy, która w owych czasach uważana była za “drapacz chmur”.

Mój następny przystanek miał miejsce w Gdynia Infobox. Niezwykle piękny widok, no i przez chwilę można poczuć się jak w Dubaju 😉

Jeśli chodzi o miejsce do spacerów, to poza oczywistą plażą, mamy tu jeszcze do wyboru Aleję Jana Pawła II. Bardzo miły spacer, z chwilą wytchnienia przy fontannie i celem docelowym – Molo Południowe. Tam mnóstwo atrakcji, jak np. Akwarium Gdyńskie ( o tym w następnym artykule), pomnik Josepha Conrada, czy Aleja Statków Pasażerskich Odwiedzających Gdynię. No i na koniec, niczym wisienka na torcie Dar Pomorza, z tłem w postaci Dwóch Morskich Wież.

Cudo. To był niezwykły czas, którego w ogóle się nie spodziewałam. Muszę przyznać, że urok naszej polskiej ziemi, po raz kolejny mnie zaskoczył i urzekł.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.